Tööstuse 43, Tallinn, Eesti
Kauplus +372 508 3309
Töökoda +372 5301 8568

Tähesaju tee 31, Tallinn Eesti
Kauplus +372 5885 7752
Töökoda +372 5301 6938

info@velomarket.ee

Üldinfo +372 508 3309

Jalgratta kasutusjuhend

Trenni saab teha igal ajal ja igal pool. Pole vaja minna jõusaali ega suvekuumuses või lumesajus tänaval sörkida. Alati saab treenida ka kodus! “Aga selleks on mul vaja täielikku jõusaali!” kuuleme Sind ütlemas. Ei, see pole tõsi! Kui kasutada kodus ruumi nutikalt, saad iga päev teha mitmekülgset treeningut ilma, et Sul oleks vaja palju ruutmeetreid.

Kodune treening trenažööridega sobib hästi ka taasturaviks neile, kes paranevad vigastusest, eakatele inimestele, kes soovivad osaleda igapäevases treeningus või kõigile, kes pärast pikemat treeningpausi soovivad jälle rajale saada.

Loetleme mõned kodus treenimise eelised:
• Investeerid üks kord veidi raha ja see toob kasu veel aastaid ilma igakuiste korduvate jõusaali- või liitumiskuludeta.
• Säästad aega – lõppude lõpuks ei pea Sa kodust lahkuma.
• Kodus oled tuttavas ja mugavas keskkonnas.
• Sa treenid millal tahad, isegi kui soovid töö või õppimise vahel paar harjutust teha.
• Saad kasutada kodus olevaid esemeid, näiteks veepudeleid, (raskeid) raamatuid ja mööblit.

Trenažööridega saab väga mugavalt teha kardiotreeningut. See parandab Sinu immuunsüsteemi, aitab Sul end vormis hoida ja tulemusena tunned end iga päev paremini. Sel viisil treenid oma kardiovaskulaarsüsteemi (tuntud ka kui vereringesüsteem). Põhimõtteliselt hõlmab see kõiki tegevusi, mis tõstavad südame löögisagedust, põletavad kaloreid ja parandavad vastupidavust. Kardiotreeninguks loetakse ka kõndimist, jooksmist, rattasõitu ja sõudmist.

Kardiotreening parandab tervist ja üldist vormi mitmel moel:
• Sinu süda töötab tõhusamalt, pumbates läbi keha rohkem verd vähemate löökide jooksul minutis
• Sinu kopsud omastavad rohkem hapnikku
• Sinu veri suudab transportida rohkem hapnikku
• Suudad taluda füüsilist pingutust pikema aja vältel
• See on kasulik Sinu vererõhule
• See vähendab südame-veresoonkonnahaiguste ja luude hõrenemise riski
• See parandab Sinu immuunsüsteemi
• Tunned end iga päevaga aina paremini ja energilisemalt – vähendab stressi ja ärevust, on antidepressiivse toimega
• Kunagi pole liiga hilja alustada, sest spordi positiivsed mõjud avalduvad juba nädala jooksul!


Milline on parim treeningu vorm füüsilise toonuse tõstmiseks?

Kahjuks pole ühest kõigile sobivat, just temale parimat treenimise viisi. Iga inimene on lihtsalt nii erinev. Kehaehitus mängib treeningu määramisel olulist rolli, kuid olulised on ka muud tegurid. Näiteks üldine füüsiline seisund ja see, kui sageli on varem trenni tehtud. Treenima peab regulaarselt, mitte ainult korraks, kuni soovitud füüsiline vorm on saavutatud. Saavutatut peab ka hoidma ja hoidmine käib ikka trenni tehes pikaajaliselt, teisiti ei ole võimalik. Eelkõige on oluline, et teeksid midagi, mis Sulle meeldib ja sobib. Mõned inimesed eelistavad kõndida, teised pigem jooksmas käia, rattaga sõita või ujuda.
Isegi füüsiliste piirangute korral on kardiotreeningu läbiviimiseks palju võimalusi. Näiteks „lamav jalgratas” on suurepärane alternatiiv velotrenažöörile või tavalisele jalgrattale – seal istutakse poolpikali asendis, mis on mugavam ja vähem koormav. Paljudel jooksulintidel on ka käepidemed toetamiseks.


Kas kardiotreening teeb Sind tugevamaks?

Loomulikult! See treening tugevdab Sinu lihaseid ja parandab lihaste vastupidavust. Näiteks velotrenažööril ei treeni Sa ainult oma vastupidavust, vaid ka erinevaid lihasrühmi, nagu nelipealihased, säärelihased, tuharalihased ning isegi selja- ja kõhulihased. Kui soovid rohkemaid lihasgruppe treenida, siis sobib suurepäraselt sõudeergomeeter. Kardiotreening ei tee sind siiski lihaseliseks. Musklis keha saamiseks on vaja jõutreeningut, mida võib suurepäraselt kombineerida kardiotreeningutega.
Selline treeningviis sobib ideaalselt kalorite põletamiseks ja kaalu langetamiseks. Regulaarsed treeningud parandavad ka ainevahetust ning süsivesikute asemel põletab rasva. Trenn pole aga kaalu langetamise ainsaks eelduseks – toitumine on sama oluline. Parima tulemuse saavutamiseks ühendage oma treening alati õige toitumisrežiimiga.


Kõige levinumad ja paljudele sobivad trenazöörid on näiteks:

SÕUDEERGOMEETER

Sõudeergomeeter on suurepärane treeningvahend kõigile, kes soovivad tugevat kogu keha treeningut. Kuna enamik tänapäeva töökohti nõuab palju arvutite kohal küürus istumist, soovitab üha rohkem füsioterapeute seda treeningut oma klientidele. Et sõudeergomeetril sooritada kogu liigutus või löök õigesti, on vaja tööle panna 85% kogu keha lihastest. Jalgade, käte, selja, tuharalihased ja süvalihased peavad aktiveeruma, pakkudes kogu kehalist treeningut, mis suurendab nii keha tugevust kui ka südame-veresoonkonna võimet – masin hõlmab kardiotreeningut ja jõu kasvatmist samal ajal.

VELOTRENAŽÖÖR

Velotrenažöörid on alati olnud ühed populaarsemad kodus kasutatavaid treeninguseadmeid: need on kompaktsed, pakuvad suurepärast kardiotreeningut ja neid on lihtne kasutada kõigil treeningtasemetel. Kerge kasutada igas vanuses. Suurem koormus ja treening on just jalgadele ja tuharale, veidi väiksem koormus selja ning kõhulihastele, mis hoiavad keha püsti rattasõidu ajal. Velotrenažööril seistes pedaalides langeb suurem koormus just kätele ja alaselja lihastele rohkem kui jalgadele. Jalgrattasõitu soovitatakse taastusravi kontkekstis just põlve- ja hüppeliigese vigastuste puhul, kuna koormus neile on rattasõdu ajal väiksem. Sportlastele intensiivse treeningu jaoks sobivad hästi spinnigrattad, mis on raskemad ja vastupidavamad. Erinevatest velotrenažööridest loe lähemalt Fitnessmarketi blogipostitusest “Velotrenažöör – millist valida?”.

ELLIPTILINE TRENAŽÖÖR

Kerge kasutada ja sellega saab treenida pea 80% kogu keha lihastest. Masin avaldab liigestele minimaalset koormust seega on ideaalne neile, kel mõni spordivigastus, kuid soovivad siiski hoida üldist füüsilist vormi, eriti vastupidavust. Sellega saab koormust nii üla- kui ka alakeha, mistõttu on see suurepärane valik tervete liigeste, lihaste ja kopsude jaoks. Sobib ideaalselt neile, kellel on põlved ja liigesed nõrgaks kohaks.
Elliptiline trenažöör treenib peamiselt tuharalihaseid, reielihaseid (just tuhara all), nelipealihaseid (reie esiosas) ja säärelihaseid (reie tagaosas). Kui pedaalite tagurpidi, treenitakse reielihaseid ja tuharaid. Mõõdukat koormust saavad kätelihased (biitseps, triitseps), selja- ja rinnalihased. Elliptilise trenažööri harjutuste ja treeningviise varieerides on võimalik erinevatele lihasgruppidele koormust tõsta. Kui käepidemest kinni ei hoia, parandab trenazöör ka kehaasendit ja tasakaalu.
Erinevatest elliptilistest trenažööridest loe lähemalt Fitnessmarketi blogipostitusest “Elliptiline trenažöör – mis see on ja kuidas valida?”.

JOOKSULINT

Tahaksid minna jalutama või sörkima, aga see pole kehva ilma tõttu võimalik või eelistad lihtsalt tubastes tingimustes olla? Jooksulint sobib kodus jalutamiseks või jooksmiseks suurepäraselt. Tänapäeval on need kergemad ja paljud on kokkuvolditavad, mistõttu saab neid kasvõi voodi alla lükata, kus nad ei jää ette, kui trenni hetkel ei tee. Valida saab ka erinevate treeningufunktsioonide vahel algajale ja edasijõudnule. Ka on võimalus jooksulindid ühendada oma nutiseadmega, et seal olevas rakenduses oma treeningkava ja -kulgu jälgida. Muuta saab lindi kiirust – kas tahad kiiret kõndi või sörki või hoopiski kiiremat tempot hoida. Samuti saab paljudel tõusunurka muuta, mis imiteerib tõusudest üles või alla jooksmist. Jalutuskäigu või jooksuringi lõpetamisel saad kokkuvolditava jooksulindi kokku pakkida ja libistada voodi alla või panna kapi taha peitu. Erinevatest velotrenažööridest loe lähemalt Fitnessmarketi blogipostitusest “Jooksulint – millist ja kuidas valida?”.

JALGRATTA TREENINGPUKK

Neile, kes (ratta)sporti tõsisemalt võtavad ja ei saa naljalt jätta treeningut vahele, on Fitnessmarketil pakkuda jalgratta treeningpukid. Nendega saab trenni teha toas oma jalgrattaga. Olenevalt treeningpukist ühendatakse jalgratta tagumine ratas koos ketiga treeningpukiga või siis asetatakse tagumine ratas sellele.

KUS HOIDA?

Kodused trenažöörid on väiksemad kui jõusaali mõeldud treeningmasinad ja disainis on mõeldud ka selle peale, et oleks kerge liigutada ja isegi kokku pakkida. Kodus ju pole teab kui palju ruumi ning kui asja pole kuskile panna, siis ta lihtsalt jääb ostmata. Kui hetkel trenni ei tee, saab kodused trenažöörid lihtsalt kõrvale veeretada – paljudel on väikesed rattad all, et liigutamine oleks jõukohane kõigile. Jooksulinte saab eriti väikseks pakkida, kuna lint ise on madal ja ka käepidemed on paljudel tehtud selliselt, et saab kokku voltida. Nii on väga kerge jooksulinti voodi alla veeretada või kapi vahele ära peita.

Kodus treenimisvõimaluste leidmisel olge loomingulised! Võite kodus elutoas kõndida, joosta, aerutada – kindlasti leidub midagi, mis sobib Sinu eelistustega.


TUNTURI TRENAŽÖÖRID JA FITNESSITOOTED

Velomarket OÜ on Tunturi trenazööride ametlik maaletooja ning meil on lai valik erinevaid koduseid treeningvahendeid. Kes on huvitatud kodusest jõutreeningust, leiab Fitnessmarketi valikust endale hantleid, sangpomme, tõstekange või muid lisaraskuseid ja tarvikuid. Kes soovib tõsisemat jõutrenni teha, leiab endale sobiva treeningpingi. Kodus võimlemiseks on Fitnessmarketis Tunturi valikust pakkuda massaaživahendeid, võimlemis- ja joogamatte, võimlemispalle, venituskumme ja muud varustust.

Tunturi tähendab sõna-sõnalt “suur mägi”, mis sümboliseerib väljakutsete ületamist ja tunnet, mis tekib peale intensiivset treeningut ja eneseületamist.

Tunturi sai alguse 1922. aastal Soome linnas Turkus, mil vennad Aarne ja Eero Harke avasid jalgrattapoe Pyöräkellari Oy. Esiti oli põhifookuses jalgrataste remont, seejärel toodeti Tunturi nime all ise jalgrattaid. Bränd oli väga edukas ja mõne aasta jooksul vahetati väikepood tehase vastu ning 1950ndateks oli Tunturi kaubamärk mopeedide siseturul juhtival positsioonil. Kasutades jalgrattatootmisest saadud tehnoloogiat ja teadmisi, laienes Tunturi muu spordivarustuse tootmisse.

1969. aastal muutis Tunturi kogu fitnessitööstust, tutvustades maailmale esimest koduseks kasutamiseks mõeldud veloergomeetrit ning aasta hiljem pälvis rahvusvahelise tunnustuse spordiseadmete tootjana.

1990ndatel tehti strateegiline otsus keskenduda Tunturi fitnessitoodete ja Tunturi jalgrataste tootmisele. See otsus oli oluline brändi edasiseks arendamiseks. Tunturi on nüüd Skandinaavia riikides tuntud bränd ja Tunturi fitnessitooteid müüakse enam kui 40 riigis kogu maailmas.